Instalacja

Instalację programu KiCad można przeprowadzić na kilka sposobów. Generalnie można wyróżnić dwa modele instalacji:

  • Instalacja za pomocą przygotowanego instalatora lub pakietu,
  • Kompilacja i instalacja ze źródeł.

Wybór pomiędzy tymi dwoma modelami zależy generalnie od tego czy chcemy posiadać gotową do pracy i w miarę stabilną wersję, czy aktualizowaną na bieżąco wersję programu, co wiąże się czasem z jego niestabilną pracą.

Instalacja w systemie Windows

W tym systemie dostępne są obie możliwości instalacji programu. Korzystając z instalatora ze strony oficjalnej po paru minutach mamy gotowy do pracy program.

W tym przypadku warto dobrze zastanowić się nad lokalizacją programu w systemie. Instalacja w domyślnym miejscu jakim jest folder Program Files niesie za sobą pewne ograniczenia związane z możliwością edycji standardowych bibliotek, czy bibliotek które sami później dodamy do tego zestawu. Dla osób które chcą mieć pełną kontrolę, lepszym miejscem na instalację będzie inny folder spoza systemu Windows, na przykład C:\KiCad. Ci którzy będą korzystać z własnego systemu bibliotek mogą mieć program w domyślnym miejscu, a biblioteki poza programem.

Kompilacja ze źródeł w systemie Windows też jest możliwa dzięki skryptowi KiCad-Winbuilder dostępnego pod tym adresem. Trzeba się będzie liczyć z faktem, że proces samego pobierania źródeł i ich kompilacji będzie trwał około godziny (w zależności od szybkości łącza, obciążenia serwera oraz mocy obliczeniowej samego procesora). W zamian za to będziemy posiadać aktualną w danej chwili wersję programu, a także będziemy mogli ją uaktualniać na bieżąco uruchamiając ponownie skrypt. Ponowna kompilacja zwykle nie zajmuje już tyle czasu, o ile nie pozbędziemy się potrzebnych do tego procesu plików.

Osoby zainteresowane instalatorami wersji testowych powinny odwiedzić stronę z bieżącymi kompilacjami lub dział Wersje testowe w Polskim Centrum KiCad.

Instalacja w systemie Linux

Tutaj także mamy dostępne obie możliwości. Możemy zainstalować program z pakietów dostępnych w centrach oprogramowania. Jednakże aktualność programu w centrach oprogramowania danego wydania pozostawia często wiele do życzenia i zdarzają się przypadki, że mamy do czynienia z programem o kilka wersji wstecz nawet w stosunku do stabilnego wydania.

Zamiast oficjalnych dróg dystrybucji oprogramowania w systemach Linux można skorzystać z niezależnych zewnętrznych serwerów po dodaniu ich do listy źródeł oprogramowania. Na przykład w dystrybucjach wywodzących się z Ubuntu będzie to:

sudo add-apt-repository ppa:js-reynaud/ppa-kicad
sudo aptitude update && sudo aptitude safe-upgrade
sudo aptitude install kicad kicad-doc-en kicad-doc-pl kicad-locale-pl kicad-library kicad-demo

W dystrybucjach Fedora zaś:

sudo dnf copr enable mangelajo/kicad
sudo dnf install kicad

W systemie Linux najlepszym rozwiązaniem pozostanie jednak instalacja ze źródeł. W przypadku systemów opartych na dystrybucji Debian lub Red Hat instalacja sprowadzi się do uruchomienia specjalnego skryptu: kicad-install-git (archiwum ZIP).

sudo bash kicad-install-git.sh --install-or-update

Skrypt kicad-install-git.sh w stosunku do oryginalnego (do pobrania z tej lokalizacji) został nieco zmieniony i korzysta z repozytoriów GitHub zamiast repozytoriów Launchpad oraz kompiluje oficjalne podręczniki i dokumentacje.

Skrypt nie został przetestowany w dystrybucji opartej na Red Hat. Może zatem wymagać poprawek na liście zależności.

Witryna poświęcona aplikacjom KiCad EDA Suite