Podręcznik

Krzysztof Kawa

Od autora

Kilka lat temu napisałem prosty czterdziesto stronicowy kurs obsługi tego programu. W międzyczasie KiCad się rozwinął i sporo zmienił. W ubiegłym roku postanowiłem raz jeszcze napisać obszerniejszy kurs obsługi tego programu. Kosztowało mnie to sporo pracy. Kiedy kończyłem swój opis oparty o wersję z 19 stycznia 2012 roku, zaczęły się pojawiać nowe kompilacje KiCada początkiem 2013 roku. Stanąłem wówczas przed wyborem opublikować trochę nieaktualny opis tego programu, czy uaktualnić mój opis.

Wybrałem to drugie rozwiązanie. W zasadzie nie było to uaktualnienie tylko rozpoczęcie całej pracy od nowa. Trzeba było wykonać niemal wszystkie zrzuty ekranu od nowa. Dopasować treść tekstu do aktualnej wersji KiCada i całość drugi raz poskładać w programie do składu tekstu. To było naprawdę sporo pracy, którą ukończyłem w oparciu o aktualną wówczas wersję KiCada czyli z 31 maja 2013 roku. Czasami miałem już dość tej pracy. Miałem ochotę zaznaczyć pliki tworzonej publikacji i wcisnąć klawisz Del. Same materiały źródłowe, teksty, zrzuty ekranu z Windows XP i Windows 7 to około 100 MB danych połączonych w całość publikacji.

Drugi opis KiCada postanowiłem też udostępnić bezpłatnie, wszak KiCad powstał z myślą o tych których nie stać na zakup komercyjnego oprogramowania. Także wielu młodych ludzi którzy się jeszcze uczą może zwyczajnie nie stać na wydanie kilkudziesięciu złotych na zakup tradycyjnej książki, których ceny są wysokie. Udostępniony plik PDF z tym kursem nie ma w zasadzie żadnych zabezpieczeń i nawet można go sobie wydrukować jeśli ktoś zechce.

kicad_w_pigulce

Krzysztof Kawa “KiCad w pigułce” – Podręcznik (36MB)

Mój apel

Na koniec mała prośba, którą możecie spełnić lub nie. Pomyślcie, że drukowanie książki dla elektroników i informatyków kosztują od około 50 zł do ponad 100 zł. Tą publikację otrzymujecie za darmo w postaci pliku PDF. Część zaoszczędzonych pieniędzy możecie przeznaczyć na wsparcie w zasadzie nieuleczalnie chorej na SMA Mai, córki naszego Kolegi Artech z elektroda.pl Trudno ocenić wartość swojego dzieła, ale część zaoszczędzonych na tej publikacji pieniędzy możecie przeznaczyć na leczenie Mai. Nawet mała kwota ma znaczenie. Dla jednego mała kwota to może być 10 zł, dla innego znacznie więcej. Jeśli wiele osób przyłączy się do pomocy to będzie ona znacząca. Kiedy opublikowałem na zamkniętym przez FBI serwisie wymiany plików jedną z autorskich płyt z KiCAD’em to ilość pobrań wynosiła około 15000. Liczba ta przemnożona przez 10 zł może stanowić już znaczną pomoc dla Mai.

Więcej informacji, w tym numer konta bankowego można znaleźć na stronie internetowej: http://www.majaprzegalinska.pl/


Autorem i posiadaczem wszelkich praw do powyższej publikacji jest Krzysztof Kawa. Plik został umieszczony na stronach “Polskiego Centrum KICAD” za zgodą jego autora.

Witryna poświęcona aplikacjom KiCad EDA Suite