Biblioteki

Biblioteki w programie KiCad

W tym dziale będą publikowane różnego rodzaju poradniki związane z tworzeniem lub konfiguracją bibliotek symboli dla programu Eeschema oraz bibliotek footprintów dla programu Pcbnew.

Na początek polecamy przeczytać artykuł “Tworzenie bibliotek cz. 1“. Jest to tekst napisany prze jednego ze współpracowników serwisu: Kerusey Karyu. W formie dość rozbudowanego i bogato ilustrowanego poradnika opisał jak od podstaw rozpocząć prace nad tworzeniem własnego zestawu bibliotek symboli i odpowiednich footprintów dla nich.

Treść tego poradnika pojawiła się już wcześniej w kilku wydaniach programu KiCad jako dokument w postaci pliku PDF. Obecna wersja z uwagi na nową funkcjonalność programu została nieco poprawiona i uzupełniona o dodatkowe informacje.

Przejdź i przeczytaj ten artykuł >>

Gdy już przebrniemy przez pierwszą część poradnika warto zapoznać się z częścią drugą “Tworzenie bibliotek cz. 2” przeznaczoną dla osób pragnących poznać dalsze możliwości jakie oferuje program KiCad w przypadku bibliotek symboli.

Przejdź i przeczytaj ten artykuł >>

Osoby śledzące rozwój programu zapewne wiedzą, że system zarządzania bibliotekami w programie Pcbnew uległ poważnej zmianie. Czytając internetowe fora dyskusyjne można zauważyć, że wiele osób ma problemy z poprawną konfiguracją tego systemu oraz dołączeniem posiadanych już własnych bibliotek – również tych starszego typu.

Dla nich powstał artykuł “Konfiguracja FP-LIB-TABLE” gdzie spróbujemy w dość prosty sposób opisać nowy mechanizm i jak się w nim poruszać. Dodatkowo opisano pokrótce jak można przyczynić się do rozwoju zestawu bibliotek, korzystając z serwisu GitHub.

Przejdź i przeczytaj ten artykuł >>

Nie zapomnimy też o ciekawych witrynach internetowych lub miejscach w sieci, gdzie można znaleźć dodatkowe biblioteki do programu. W tej chwili lista zawiera odnośniki do najważniejszych Moim zdaniem miejsc, skąd pobrać można biblioteki.

Witryna poświęcona aplikacjom KiCad EDA Suite