Interfejs ISO+CAN USB

Niniejszy projekt PCB powstał dla jednego z użytkowników forum Elektroda.pl, który chciał zbudować własny interfejs diagnostyczny podłączany do portu USB. Jest to implementacja interfejsu VAG-COM 805.

Urządzenie składa się z trzech części:

  1. Konwertera USB na RS232 opartego na popularnym układzie FT232BM. Tą część można zastąpić również odpowiednio pre-programowanym modułem Bluetooth™ pracującym jako interfejs szeregowy SPP albo klasycznym konwerterem RS232-TTL na układzie MAX 232. (Obecny projekt nie przewiduje ich montażu.)
  2. Mikrokontrolera sterującego ATmega162 z układem wspomagającym w postaci logiki programowalnej zawartej w układzie GAL ATF16v8.
  3. Interfejsów fizycznych w postaci scalonego kontrolera szyny CAN z dedykowanym driverem oraz dwóch scalonych driverów dla linii K i L.

isocan-usb-sch

Uwaga! Złącze ISP pomimo, iż jest 6-pinowe nie jest zgodne pod względem położenia sygnałów ze złączem programatora Atmel AVR-ISP MKII. Bezpośrednie podłączenie takiego programatora do płytki uszkodzi programator!

Płytka z obwodem drukowanym została zaprojektowana jako obwód dwustronny by zminimalizować wymiary, ale z założeniem, by w dalszym ciągu można ją było wykonać w warunkach amatorskich. Dlatego nie zdecydowałem się na projekt PCB, który mieścił by się we wtyczce OBD.

isocan-usb

Z uwagi na to, iż większość kluczowych elementów występuje tylko w obudowach do montażu powierzchniowego (SMD), całość projektu – z małymi wyjątkami – została wykonana również dla tej technologii.

Ważna Informacja! Nie posiadam zawartości pamięci układu ATmega162 ani pliku JEDEC dla ATF16V8, a także programów diagnostycznych współpracujących z tym interfejsem, dlatego proszę o to nie pytać.

Kompletny projekt obwodu drukowanego wykonanego w programie KiCAD 4.0 znajduje się w archiwum: isocan-usb.zip.