Miniaturowy przedwzmacniacz z wejściem gramofonowym

Niniejszy projekt powstał dla mojego znajomego, który chciał rozszerzyć możliwości swojego zestawu głośników 2.1 przeznaczonych do komputera.

Układ miał zawierać trzy przełączane wejścia, z czego jedno miało być przeznaczone do gramofonu analogowego z wkładką magnetyczną (typu MM). Generalnie układ miał być również jak najbardziej przenośny, zatem jest zasilany z dwóch baterii 9V.

Kompletne urządzenie składa się z następujących stopni:

  • Stopień przedwzmacniacza przeznaczonego do wzmocnienia i korekcji sygnału z wkładki magnetycznej gramofonu. Zdecydowałem się na stopień typowo tranzystorowy z uwagi na niesymetryczne źródło zasilania.
  • Przełącznika wejść za pomocą którego, można zmienić źródło sygnału.
  • Stopnia wyjściowego w formie dwutranzystorowego przedwzmacniacza z aktywną dwuzakresową regulacją barwy tonów oraz regulator wzmocnienia.

phono_pre_schSygnały wejściowe oraz wyjściowe są wyprowadzone na podwójne gniazda RCA montowane wprost do płytki. Baterie razem z ich “koszyczkiem” są montowane w wycięciu na płytce. W obudowie przewidziano w tym celu odpowiednią zaślepkę montowaną od spodu.

Obwód drukowany ma formę dużej płytki zajmującej całą przestrzeń obudowy, gdzie wszystkie gniazda i regulatory są montowane bezpośrednio na laminacie.

phono_pre_pcbTak wygląda gotowa i zmontowana płytka na laminacie CEM-1.

Projekt powstał na podstawie schematu zamieszczonego na stronie: http://mirley.firlej.org/przedwzm_reg_tonow

Kompletny projekt dla programu KiCad w wersji 4.0 znajduje się w archiwum stereo_pre_phono.zip.

Schemat oraz zaprojektowany na jego podstawie obwód drukowany jest publikowany za zgodą Mirosława Firleja, właściciela strony http://mirley.firlej.org/ za co jeszcze raz serdecznie dziękuję.